Festival
Interiérového
Designu

22 — 24 listopad 2019

Studentská soutěž

Bez perfektní prezentace designér neuspěje. Ostravský Meat Design ocenil nejlepší studentské práce

Festival Meat Design Ostrava letos poprvé vyhlásil soutěž pro studenty designérských oborů středních, vyšších odborných i vysokých škol. Mezinárodní soutěž se zaměřovala především na kvalitu prezentace designového díla a poukazovala tím na fakt, že finální úspěch designéra se sebelepším návrhem se bez zvládnuté prezentace zkrátka neobejde. Jaké prezentace nejvíce oslovily odbornou porotu?

Práce byly hodnoceny ve dvou kolech. Se svými plakáty propagujícími designové dílo se přihlásilo 47 studentů z České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska. Do druhého kola postoupilo osm prací – ty můžete vidět v prostorách auly GONG v Dolních Vítkovicích po celou dobu konání pátého ročníku festivalu Meat Design.

Porota

Porota se při hodnocení zaměřovala zejména na kvalitu produktu, úroveň a koncepci plakátu, srozumitelnost textu, úroveň grafického vyjádření a aplikovatelnost/inovativnost návrhu plakátu.

Práce hodnotila porota ve složení:

  • Karolína Skórková (ČR) – ředitelka Meat Design Ostrava
  • Veronika Pařízková (ČR) – šéfredaktorka magazínu CZECHDESIGN
  • David Kantor (ČR) – kreativní a marketingové studio Kantors
  • Michal Bačák (ČR) – ilustrátor
  • Jakub Janďourek (ČR) – designér, Studio Dechem
  • Jakub Viliš (ČR) – marketér a ilustrátor
  • Marcel Mochal (ČR) – designér, Designérské studio Llev
  • Elena Farkašová (SK) – autorka, kurátorka, profesorka univerzity ve Zvoleně
  • Daniella Koós (HUN) – produktová a obalová designérka
  • Katyrzyna Worek (PL) – grafická designérka a ilustrátorka

Vítězové

V prvním kole porota vybrala osm prací, z kterých následně v kole druhém měli vzejít vítězové. Porota se ale na stupních vítězů shodnout nedokázala, žádná práce ji neoslovila natolik, aby se probojovala na nejvyšší příčku a nakonec byly oceněny tři práce rovnocenně.

Odměnu 500 euro si rozdělí Hanna Harkawy z Polska, Alina Celichowska rovněž z Polska a Szabolcs Vatány z Maďarska.

Hanna Harkawy (PL) – Olio

Olio je láhev, která umožňuje dva způsoby dávkování oleje. Projek se zaměřuje na lidi, kteří chtějí omezit množství tuku a s lahví mohou jednoduše volit mezi nalitím nebo rozprášením oleje na pokrm.

Alina Celichowska (PL) – AtmoSphere

AtmoSphere je lampa, která dodává místnosti úžasnou atmosféru kompatibilní s emocemi uživatele. Objekt se skládá ze dvou pohyblivých čoček místěných proti sobě v dráze umožňující jejich pohyb. Jsou pokryty vrstvou polopropustného benátského zrcadla, díky kterému je v závislosti na poloze čoček světlo rozptylováno různými způsoby. Na jednom místě odrážejí čočky okolí nebo zářivku, na druhé straně jsou to pouze tónovaná okna, rám pro oslnění. AtmoSphere je tedy současně zdrojem světla a jeho variabilní interpretací.

Szabolcs Vatány (HUN) – Osteoporosis

Prezentace tohoto experimentálního typografického projektu byla provedena formou vizuální identity fiktivních lékařských konferencí. Celý materiál obsahuje prezentační knihu, brožury a plakáty. Kromě vybraného kostem podobného hnědého papíru zvýrazňují i kusy prezentační knihy hlavní myšlenku projektu a osteoporózu díky křehkosti kamenných obalů.

Finalisté
Do finále se s nimi probojovali Markéta Blažková (ČR), Krzysztof Nowak (PL), Katarzyna Olejarczyk (PL), Matej Vražel (SVK) a Sonia Sudyka (PL). Všech osm soutěžních plakátů si můžete prohlédnout v aule GONGu v Dolních Vítkovicích v rámci festivalu, my vám je přinášíme také v galerii pod článkem.

Zdroj: https://www.czechdesign.cz/temata-a-rubriky/bez-perfektni-prezentace-designer-neuspeje-ostravsky-meat-design-ocenil-nejlepsi-studentske-prace

Fotogalerie

Tento projekt je spolufinancován vládami České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska prostřednictvím visegrádských grantů Mezinárodního visegrádského fondu. Účelem fondu je podpora udržitelné místní spolupráce ve střední Evropě.

logo

Tento projekt je podporován Moravskoslezským krajem a Statutárním městem Ostrava.

logo
logo

Hlavním partnerem Studenstské soutěže je Moravskoslezské inovační centrum a Czech Design.

logo
logo
Tento projekt je spolufinancován vládami České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska prostřednictvím visegrádských grantů Mezinárodního visegrádského fondu. Účelem fondu je podpora udržitelné místní spolupráce ve střední Evropě.